Sizden Gelenler | Yenilikler | İnsan Kaynakları | Referanslar                                                

  

  

  

  

  

  

  

  

 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:

 2D Barkod Okuyucu

 

 

 

 

2D KAREKOD İLAÇ TAKİP ÇÖZÜMLERİ

Son yıllarda ülkemizde ilaçların diğer ülkelerde olduğu gibi sahteciliğinden ziyade kupürlerinin sahteliği ile ilgili çok sayıda şikâyet gündemdedir. İlaç kutularının bilinmeyen adreslerde yeniden basılması, daha önce sosyal güvenlik kurumlarına satılmış bulunan ilaçların kutularından çıkarılarak yeni bir kutuya konularak defalarca satılması sadece mali açıdan bir israf ve kaynak aktarma değil ayrıca ilaçların güvenilirliğini bozan bir olumsuzluktur.

Aslında, ilaçların kutularının açılması ilacın güvenilirliğine olumsuz etki etmekteydi. Kupür kesme bu açıdan da sakıncalı görülmekte ancak satılan ilacı tanımlamak için başka bir çare görülmemekteydi.

Bilgisayar teknolojisindeki ilerlemeler ve iletişim imkanlarının artması bugün ilaçların tamamının bir sistem ile hiçbir tarafı zorlamadan izlenmesini mümkün kılmaktadır. Bu sebeple, “İlaç Takip Sistemi” adlı bir sistemin temel prensipleri ortaya konmuştur. Sistemin çalışması ve ilaçlara uygulanması için İlaç ve Eczlık Genel Müdürlüğü, ilaç sektörü, eczane ve sosyal güvenlik kurumları temsilcileri ile çalışmalar yürütmektedir.

İlaç Takip Sistemi’nin –kısa adıyla İTS- amaçları kısaca;

1.      Sahte ilaçların ülkemizde yer almasını engellemek,

2.      Sahte kupür ile ilaç yolsuzluğuna izin vermemek,

3.      Nasıl olursa olsun, her kutu ilacın ancak bir defa ödenmesini sağlamak,

4.      Farmakovijilans ve hasta güvenliği açısından ilaçları gittikleri son nokta olan hastalara kadar izlemek,

5.      İlaçların hareketlerini bir veri halinde görmek,

6.      Ve bu veriyi anlamlı sonuçlara çevirerek politikalar üretmek, şeklinde açıklanabilir.

KİMLER KULLANMALI;

  • ECZANELER

  • HASTANELER

  • İLAÇ DEPOLARI

  • İLAÇ ÜRETİCİLERİ

SİSTEME DAHİL OLAN İŞLETMELERİN YAPMASI GEREKENLER

Bu aşamada, üretimden, ilaçların hastaya ulaştırılmasına kadar geçen tüm aşamalarda yer alan üretici ve satış kanallarının donanım altyapısını yeni sisteme göre adapte etmesi gerekmektedir.

Bunun için öncelikle Karekod (Datamatrix) sembolleri basabilen yazıcılar ile bu sembolleri okuyabilen barkod okuyucuların temin edilerek mevcut sistemlere uygulanması gerekmektedir.

Mevcut sistemde yer alan tüm tedarikçiler (İlaç firmaları, ilaç depoları, eczaneler) bünyesinde mevcut barkod okuyucuların pek çoğu Karekod (Datamatrix) sembolleri desteklememektedir. Öncelikli olarak donanımsal olarak yapılacak bir yatırım ile sisteme kolayca adapte olabilirsiniz.

   

Ana Sayfa      Hakkımızda      Ürünler      Hizmetler      İletişim

 

 

Akademi Barkod Bilişim Danışmanlık ve Güvenlik Teknolojileri Dış Tic. Ltd. Şti.  © 0212 532 4 777