Sizden Gelenler | Yenilikler | İnsan Kaynakları | Referanslar                                                

  

  

  

  

  

  

  

  

 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:

Barkod Otomasyon Yazılımı

 Barkodlu Yazarkasa

 Barkodlu Terazi

 Barkod Okuyucu

 El Terminali

 El Terminali Yazılımı

 Barkod Yazıcı

 Yazarkasa Rulosu

 Terazi ve Raf Etiketi

 Bilgisayar

 Ağ Ekipmanları

 

 

 

 

 

 

MARKET MAĞAZA ŞARKÜTERİ KANTİN UYGULAMALARI

 

KİMLER KULLANMALI;

 • MARKETLER

 • SÜPERMARKETLER

 • HİPERMARKETLER

 • BARKODLA TAKİP YAPMAK İSTEYEN TÜM MAĞAZALAR

 • ŞARKÜTERİLER

 • KASAPLAR

 •  KURUYEMİŞÇİLER

 • OKUL KANTİNLERİ

 • ASKERİ KANTİNLER

 • HASTANE KANTİNLERİ

 • TEKEL BAYİLERİ

 • BÜFELER

Market, mağaza, şarküteri, kantin sektörlerinde barkod otomasyon sistemi; “alınan ürünlerin stoğa girilmesi, fiyatlanması, etiketlenmesi, ürün bilgilerinin cihazlara iletilmesi, satışların gerçekleşmesi, gün sonu işlemi ile yapılan satışların stok miktarlarından düşmesiyle kalan bakiye miktarının raporlanması” şeklinde işler. Sistem bu şekilde işledikten sonra geriye kontrol ve tedarik amacı ile, el terminali yardımıyla sayımların yapılması, stok durumu ile karşılaştırılması ve raporlanması gerekir.

 

Tartılı, barkodsuz ve adetli ürünlere, yazılım aracılığıyla otomatik barkod ve plu numaralarının verilmesi, raf ve ürün etiketlerinin basılması, çeşit sayısı fazla olan ve renk-beden tanımlanması gereken ürünlere kolay stok kartı oluşturulması, satış dönemine göre sezonluk ürün siparişlerinin ve iadelerinin planlanması gerekmektedir.

Ürünlerin; grup, reyon, dağıtıcı ve üreticilere göre fiyatlanması, kolay fiyat değişimi ve fiyatı değişen ürünlerin otomatik olarak etiketlenmesi, tüm fiyat değişikliklerinin kayıt altına alınması ile birlikte satış anında cariye özel fiyat seçilebilmesi, barkod otomasyon yazılımının işletmeye sunduğu diğer kolaylıklardır.

Genel stok hareket raporları, en çok satılan , en az satılan , hareketi olmayan , çıkışı olmayan ürünler gibi vs… raporlarla beraber üretici, dağıtıcı ve ürün bazında (fifo, lifo veya ortalama fiyat üzerinden) değerlendirme yapılarak karlılık analizleri ve ürünlerin koşma hızları bulunur.

Online yazarkasalar ile desteklenen barkod otomasyon sistemi, promosyon ve cari fiyat tanımlanmasını, ürün bazında veya satış toplamına göre iskonto, promosyon veya puan tanımlanmasını ve müşteri kartı kullanma imkanını sağlayarak işletmenin büyümesi ve kurumsallaşması için imkan verir.

BARKOD SİSTEMİ EDİNMEMENİN MALİYETİ?

Etkin Olmayan Depo Organizasyonu %2 (ne kadar stok olduğunun bilinememesi, durağan mallara yapılan yatırımın maliyeti, yanlış stoklamadan doğan maliyetler)

İşgücünü Verimsiz Kullanma %1 (İşçi ücretleri, yol, yemek, sigorta gibi yan giderler)

Yanlış Fiyatlamadan Doğan Kar Kaybı %2 (alış ve satış fiyatlarındaki belirsizlik, müşteride oluşan güvensizlik, piyasa şartlarına ayak uyduramama)

Haksız Edinimlerden Doğan Kayıplar %2 (Kasa ve mal stoklarında meydana gelebilecek işletme içi ve dışı kayıplar)

Tecrübelerimiz bize gösteriyor ki, yukarıda saydığımız minimum düzeydeki kayıplar göz önüne alındığında barkod otomasyon sistemi bir harcama ve maliyet kalemi değil bir yatırımdır; maksimum 1 yılda kendini amorti eder. Minimum düzeyde hesaplanan %7’lik kar marjı (fiyatların ve kar marjlarının azaldığı günümüz rekabet piyasasında önemli hale gelen bu değer) kaybını firmanıza katmayı hedefliyoruz.

SİSTEM ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öncelikle yazılım konusunda destek almak çok önemlidir. Ayrıca yazılımın yeniliklere ayak uydurabilecek şekilde sürekli güncelleniyor olması ve müşteri isteklerine göre geliştirilmesi önemlidir. Sunduğumuz Akademi Barkod Otomasyon Yazılımı, uzun yıllardır işletmelerde kullanılmaktadır ve başarısını kanıtlamıştır.

Online sistemlerde giriş-çıkış hareketleri anında arka ofis programına gönderilerek anlık raporlar alınmasını sağlamaktadır. Offline sistemlerde ise stok durumunuzu gün sonu işleminden sonra net olarak görebilirsiniz.

Ürün çeşidine ve tipine göre çok sayıda terazi mevcuttur. Ürün çeşitlerinizi inceleyerek piyasada yaygın olarak kullanılan ve kalitesini kanıtlamış en uygun teraziyi seçmenizi ve tedarik etmenizi sağlıyoruz.

Okuyucu tercihlerinde barkodun baskı kalitesi, renk ve ürünün ambalajı önem teşkil eder. Kullanım sıklığı ve okuyucunun uzun ömürlü olacak şekilde sağlam bir yapıya sahip olması en önemli etkenlerdir.

Eğer giriş-çıkışlarda iki elinizi birden kullanmanız gerekiyorsa (özellikle marketlerde ağır ürünlerin kasadan geçirilmesi işleminde) masaüstü barkod okuyucu kullanarak performans artışı, hız ve kolaylık sağlanır.

Barkod yazıcı seçiminde, ilk planda ürün ebatlarınız ve ürüne yapıştıracağınız etiketin cinsi ve boyutları önemlidir. Örnek olarak büyük etiket basmak isterseniz barkod yazıcının istediğiniz genişlikte ve uzunlukta baskı yapabilmesi için uygun modeli seçmeniz gerekir. Burada baskı yoğunluğu da önemlidir. Tekstil işletmeleri gibi yüksek baskı kapasitesi gerektiren sektörler için endüstriyel çapta yazıcı kullanılmalıdır.

Alacağınız sarf malzemenin kaliteli hammaddeden üretilmesi ve kullanacağınız cihazın ölçülerine uygun olması en önemli unsurdur.

BU SİSTEMİ KULLANAN İŞLETMELER

Ana Sayfa      Hakkımızda      Ürünler      Hizmetler      İletişim

 

 

Akademi Barkod Bilişim Danışmanlık ve Güvenlik Teknolojileri Dış Tic. Ltd. Şti.  © 0212 532 4 777