Akademi Barkod Bilişim Danışmanlık ve Güvenlik Teknolojileri Dış Tic. Ltd. Şti.
Nebim Winner
Nebim Halojen
Nebim WinExtra
   Nebim WinExtra

WinExtra: Ekstra İlgi, Ekstra Verimlilik, Ekstra Karlılık

Nebim paket programlarına ait Versiyon Güncelleme ve Destek Hizmetleri; verimli ve karlı çalışma şeklini ifade ediyor. Rekabetin öne çıktığı, hız ve çevikliğin çok önemli olduğu günümüz iş dünyasında, teknolojiyi kullanma biçimini sürekli güncellemek, her yeni güne yeniden ayak uydurmak bir zorunluluk haline geliyor.

Yazılım teknolojisinin kullanımına ilişkin yeni ihtiyaçlara cevap olarak sunulan Versiyon Güncelleme ve Destek Hizmetleri, firma bünyesinde yürütülen çalışmalarda, gereken desteği vererek sorunsuz işleyişi garantiliyor. Her ihtiyaç duyulduğunda devreye girerek, güven ve devamlılık içerisinde global çözümler getiriyor.

Yılların deneyimi ile işinin uzmanı olan Nebim Yazılım, Türkiye çapındaki tüm Dağıtım Kanalları ile birlikte, işbirliği içinde olan müşterilerine verimlilik ve karlılık garantisi sağlamış oluyor.

Nebim Yazılım, teknolojik yenilikleri, kanun ve mevzuattaki değişiklikleri, piyasaları takip ederek program ve hizmet paketlerini devamlı güncelliyor. Konfeksiyon, Ayakkabı, Çeyiz, Halı, Mobilya, Zücaciye, Ev Tekstili, Optik, Kırtasiye, Elektronik, Hırdavat, Market gibi sektörler başta olmak üzere, birçok sektörde faaliyet gösteriyor.

Nebim Yazılım, işbirliği içinde olduğu firmaların taleplerini sürekli değerlendirerek, bu talepler doğrultusunda yeni setup/versiyonlar çıkartıyor. Nebim paket programlarına ait Versiyon Güncelleme ve Destek Hizmetlerinden faydalanan müşteriler, anlaşma süresince yeni versiyonları, versiyon değişikliği bedeli ödemeden alabiliyor.

WinExtra, ekstra hizmet, ekstra verim ve ekstra karlılığı garanti ediyor.

Hizmetten Beklediğiniz Her Şey!

Nebim paket programlarına ait Versiyon Güncelleme ve Destek Hizmetleri, verimli ve karlı çalışma şeklini ifade ediyor. Rekabetin öne çıktığı, hız ve çevikliğin çok önemli olduğu günümüz iş dünyasında, teknolojiyi kullanma biçimini sürekli güncellemek, her yeni güne yeniden ayak uydurmak bir zorunluluk haline geliyor.

Yazılım teknolojisinin kullanımına ilişkin yeni ihtiyaçlara cevap olarak sunulan Versiyon Güncelleme ve Destek Hizmetleri, firma bünyesinde yürütülen çalışmalarda, gereken desteği vererek sorunsuz işleyişi garantiliyor. Her ihtiyaç duyulduğunda devreye girerek, güven ve devamlılık içerisinde global çözümler getiriyor.

Yılların deneyimi ile işinin uzmanı olan Nebim Yazılım, Türkiye çapındaki tüm Dağıtım Kanalları ile birlikte, iş birliği içinde olan müşterilerine verimlilik ve karlılık garantisi sağlamış oluyor.

Nebim Yazılım, teknolojik yenilikleri, kanun ve mevzuattaki değişiklikleri, piyasaları takip ederek program ve hizmet paketlerini devamlı güncelliyor. Konfeksiyon, Ayakkabı, Çeyiz, Halı, Mobilya, Züccaciye, Ev Tekstili, Optik, Kırtasiye, Elektronik, Hırdavat, Market gibi sektörler başta olmak üzere, birçok sektörde faaliyet gösteriyor.

Nebim Yazılım, iş birliği içinde olduğu firmaların taleplerini sürekli değerlendirerek, bu talepler doğrultusunda yeni setup/versiyonlar çıkartıyor. Nebim paket programlarına ait Versiyon Güncelleme ve Destek Hizmetleri'nden faydalanan müşteriler, anlaşma süresince yeni versiyonları, versiyon değişikliği bedeli ödemeden alabiliyor.

Winextra, ekstra hizmet, ekstra verim ve ekstra karlılığı garanti ediyor.

Winextra Hizmetleri Neler Sağlar?

ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETİ

Müşterinin uygulama esnasında çıkan sorunlarını gidermek için, telefon, e-mail veya modem ile bilgisayarına bağlanılarak destek hizmeti verilmektedir.

MÜŞTERİ İŞ YERİNDE DESTEK

Çağrı Merkezi tarafından giderilmesi uygun olmayan müşteri talepleri ve sorunları için, müşteriye iş yerinde destek hizmeti verilmektedir. 

TAMAMLAYICI EĞİTİM

İlk eğitim ve ilk uygulama esnasında yeterince anlaşılmamış veya eksik kalmış hususlar için, müşteri personeline Nebim seminer salonlarında belirli dönemlerde temel eğitime katılma hakkı sağlanmaktadır.

VERSİYONLARI GÜNCELLEME

Müşterinin kullanım lisans hakkı aldığı Nebim yazılımlarının yeni versiyonları çıktıkça, bunlar ücretsiz olarak sunulmaktadır.

YAZILIM HATALARININ GİDERİLMESİ

Nebim, yazılımlarının en iyi şekilde ve hatasız çalışması için azami özeni göstermiştir. Yazılımların hiç hata yapmayacağı şeklinde bir taahhüt de mevcut değildir. Bu nedenle, olabilecek hataları en kısa zamanda gidermek için ara veya genel versiyonlar sunulmaktadır.

YAZILIMDA DEĞİŞİKLİK TALEPLERİ

Müşterinin kullanım lisans hakkı aldığı yazılımlarda talep ettiği köklü değişiklikler, Nebim tarafından en kısa sürede değerlendirilmektedir.

MATBU FORMLARIN TASARLANMASI

İrsaliye, toptan ve perakende fatura, sipariş fişleri, sevkiyat ve transfer fişleri, sözleşmeler, tahsilat ve gider pusulaları gibi matbu formlara dökülen çıktılar, müşteri talebine göre tasarlanmaktadır.

ETİKETLERİN TASARLANMASI

Barkodlu veya barkodsuz etiketler, müşteri talebine göre tasarlanmaktadır.

SAYIM DESTEĞİ

Depo ve mağazalarda yapılacak sayımların ne zaman, nasıl yapılması gerektiği hakkında müşteri bilgilendirilmektedir. Sayım sonuçlarının bilgisayarlara aktarımı ve sayım sonuçları raporlarının alınması için merkezde destek hizmeti verilmektedir.

AÇILIŞ - KAPANIŞ - DEVİR İŞLEMLERİ DESTEĞİ

Yılsonu devri almak, yeni firmalar açmak, hesap planlarını yeni firmalara aktarmak, stok devri almak, cari hesap devri oluşturmak, alış/satış fatura devirleri almak, muhasebe-bilanço-kar/zarar-gelir tablosu çalışmaları yapmak, resmi defterleri basmak için müşteriye telefonla veya iş yerinde destek verilmektedir.

EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLEMEK

Yeni çıkan versiyonlardaki yenilik ve değişiklikleri anlatmak üzere belirli dönemlerde Nebim'in belirleyeceği toplantı salonlarında seminerler düzenlenmektedir. Seminer programları www.nebim.com.tr adresinden öğrenilebilir.

REFERANS MUTABAKATI

Nebim'e bildirilen sorun ve taleplerin tümü, sistemde referans numaralarıyla takip edilmektedir. Bu referanslar internet üzerinden izlenebilmektedir. Bu sayede daha hızlı ve çevik hizmet alınabilmektedir.

ON-LINE DESTEK

Hızlı hizmet verebilmek için, modem ile müşteri bilgisayarına bağlanılarak, on-line destek verilmektedir. 

ACİL DESTEK

Müşterinin uygulama esnasında çıkan acil ve önemli sorunları için, tahsis edilmiş özel mobil telefonlardan destek hizmeti verilmektedir.

VERİ TABANI DESTEĞİ

SQL Server veri tabanı ile ilgili uzman desteği gereken durumlarda, Microsoft SQL Server Administrator sertifikalı elemanlar tarafından destek hizmeti verilmektedir.

10101010101010101111111111000000111100001111111111110000110011001100000011110000100010001111111111000000110011001010000011110000