Sizden Gelenler | Yenilikler | İnsan Kaynakları | Referanslar

   

  

  

  

  

  

  

  

 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ;

 Barkod Otomasyon Yazılımı

 El Terminali

 El Terminali Yazılımı

 Barkod Okuyucu

 Barkod Yazıcı

 Bilgisayar

 Ağ Ekipmanları

 

 

 

 

 

 

OPTİK ÜRETİM PERAKENDE OTOMASYONU

KİMLER KULLANMALI;

  • OPTİK CAM İMALATÇILARI

  • OPTİK CAM TOPTANCILARI

  • OPTİK PERAKENDECİLERİ

SİSTEM İŞLEYİŞİ (BAYİ - ÜRETİCİ)

Bayi, optik cam siparişini reçete ile alır.

Bayi, sipariş programı ile optik cam üretim tesisine siparişi geçer.

Sipariş için gerekli hammadde üretime iletilir.

Üretim aşamalarına göre sipariş durumu sürekli güncellenir.

Siparişi veren bayi sipariş numarasına göre üretim aşamasını (kesimden kaplamaya, boyamadan teslimata kadar) takip eder.

Üretilen optik cam etiketlenir ve bayiye ulaştırılır.

SİSTEMİ EDİNMEMENİN MALİYETİ?

Etkin Olmayan Depo Organizasyonu %2 (ne kadar stok olduğunun bilinememesi, durağan mallara yapılan yatırımın maliyeti, yanlış stoklamadan doğan maliyetler)

İşgücünü Verimsiz Kullanma %1 (İşçi ücretleri, yol, yemek, sigorta gibi yan giderler)

Yanlış Fiyatlamadan Doğan Kar Kaybı %2 (alış ve satış fiyatlarındaki belirsizlik, müşteride oluşan güvensizlik, piyasa şartlarına ayak uyduramama)

Haksız Edinimlerden Doğan Kayıplar %2 (Kasa ve mal stoklarında meydana gelebilecek işletme içi ve dışı kayıplar)

Tecrübelerimiz bize gösteriyor ki, yukarıda saydığımız minimum düzeydeki kayıplar göz önüne alındığında optik üretim perakende otomasyon sistemi bir harcama ve maliyet kalemi değil bir yatırımdır; maksimum 1 yılda kendini amorti eder. Minimum düzeyde hesaplanan %7’lik kar marjı (fiyatların ve kar marjlarının azaldığı günümüz rekabet piyasasında önemli hale gelen bu değer) kaybını firmanıza katmayı hedefliyoruz.

SİSTEM ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öncelikle yazılım konusunda destek almak çok önemlidir. Ayrıca yazılımın yeniliklere ayak uydurabilecek şekilde sürekli güncelleniyor olması ve müşteri isteklerine göre geliştirilmesi önemlidir. Sunduğumuz Akademi Barkod Otomasyon Yazılımı, uzun yıllardır işletmelerde kullanılmaktadır ve başarısını kanıtlamıştır.

Okuyucu tercihlerinde barkodun baskı kalitesi, renk ve ürünün ambalajı önem teşkil eder. Kullanım sıklığı ve okuyucunun uzun ömürlü olacak şekilde sağlam bir yapıya sahip olması en önemli etkenlerdir.

Barkod yazıcı seçiminde, ilk planda ürün ebatlarınız ve ürüne yapıştıracağınız etiketin cinsi ve boyutları önemlidir. Örnek olarak büyük etiket basmak isterseniz barkod yazıcının istediğiniz genişlikte ve uzunlukta baskı yapabilmesi için uygun modeli seçmeniz gerekir. Burada baskı yoğunluğu da önemlidir.

Alacağınız sarf malzemenin kaliteli hammaddeden üretilmesi ve kullanacağınız cihazın ölçülerine uygun olması en önemli unsurdur.

MERSAN OPTİK – BAŞARI ÖYKÜSÜ

Türkiye’de optik cam üretiminde ve satışında lider firma pozisyonunda olan Mersan Optik ile tanışmamız 2000 yılında başlamıştır. Mersan Optik 2000 yılında alman Wetzlich firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktaydı. Daha sonraları sektördeki pazar payını arttırmak isteyen Mersan Optik kurduğu fabrika ile optik cam üretim projesini hayata geçirmişti. Firmanın Türkiye bazında fabrika ve 6 şubesi  (Sirkeci- Kadıköy, Ankara- Samsun- Antalya- İzmir) bulunmaktadır.

Yurtdışından hammadde ithal eden Mersan Optik bayilerinden ve şubelerinden gelen online siparişleri cam üretim tesisinde üretmekteydi. Firmanın yaşadığı zorluklar yurtdışından gelen hammaddenin takibi, üretim aşamasındaki süreç takibi, etiketleme, doğru ürünün doğru şubeye gitmesi, fabrikanın ve şubenin stokları ile hareketlerinin takip edilmesi idi. Mersan Optik bu süreci yaşarken firmamızdan almış olduğu danışmanlık ile sorunlarının farkına varmış ve çözüm yollarının analizini görmüştür.

Yazılım, donanım ve iş akışı ile ilgili gerekli analizlerin firma yöneticilerine sunumu yapıldıktan sonra firmamızın çözüm önerilerine ikna olan Mersan Optik gerekli alt yapının oluşturulması için firmamıza her türlü yetkiyi vermiştir. Yapılan karşılıklı anlaşmalar ile online stok, sipariş ve üretim takiplerini içeren sistemin kurulumuna başlanmıştır. Firmanın ihtiyacı olan özel çözümler Akademi Barkod Otomasyon Yazılımına eklenmiştir. Geliştirilen online sipariş yönetimi modülü ile şube veya bayilerden gelen optik cam siparişleri otomatik olarak üretim birimine iletilmektedir.

Daha sonra bayiler optik camın üretimin hangi aşamasında olduğunun takibini online olarak yapabilmektedirler. Bu online sipariş modülü ile firmamız Mersan Optik'in üretim ve ürünün takip aşamasındaki iş yükünü üzerinden almıştır. Şube ve bayilerin stoklarının hem merkezden hem de diğer şubelerden anlık olarak görülmesi firmanın diğer bir özel çözüm isteyen problemiydi. Burada kullanılan barkodlama sistemi ile internet üzerinden herhangi bir yerden erişilerek (el terminali ile son kullanıcının yanından online sipariş geçilmesi ) mevcut stok durumu izlenebilir hale getirilmiştir. Merkez depodan çıkan işlenmiş camların diğer depolara transfer olmasındaki fazladan evrak girme problemi ise yine firmamız tarafından verilen yazılım hizmeti ile çözülmüştür. Merkez depodan çıkan ürünler barkodlama sistemi ile otomatik olarak çıkışı yapılan deponun stoğuna girmektedir.

Tüm network ve donanım alt yapısı yenilenen, online server ve yazılımları ile çalışan Mersan Optik firmasının cihaz ve sistem desteği de yıllık bakım anlaşmaları ile firmamız tarafından sağlanmaktadır.  Müşteri memnuniyetinin üst düzeyde tutulduğu Mersan Optik firmasından alınan referanslarla optik sektöründeki diğer firmaların otomasyona geçiş hizmetini sağlamak firmamız açısından misyon edinilmiştir.

Ana Sayfa      Hakkımızda      Ürünler      Hizmetler      İletişim

 

 

Akademi Barkod Bilişim Danışmanlık ve Güvenlik Teknolojileri Dış Tic. Ltd. Şti.  © 0212 532 4 777