Sizden Gelenler | Yenilikler | İnsan Kaynakları | Referanslar                                                

  

  

  

  

  

  

  

  

 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ;

 Barkod Otomasyon Yazılımı

 El Terminalleri

 El Terminali Yazılımı

 Barkod Okuyucu

 Barkod Yazıcı

 Ribon

 Raf ve Ürün Etiketi

 Bilgisayar

 Ağ Ekipmanları

 

 

 

 

 

 

OTO YEDEK PARÇA STOK TAKİP UYGULAMALARI

KİMLER KULLANMALI;

  • OTO YEDEK PARÇA TOPTANCILARI

  • OTO YEDEK PARÇA PERAKENDECİLERİ

  • OTO SERVİSLERİ

SİSTEMİ EDİNMEMENİN MALİYETİ?

Etkin Olmayan Depo Organizasyonu %2 (ne kadar stok olduğunun bilinememesi, durağan mallara yapılan yatırımın maliyeti, yanlış stoklamadan doğan maliyetler)

İşgücünü Verimsiz Kullanma %1 (İşçi ücretleri, yol, yemek, sigorta gibi yan giderler)

Yanlış Fiyatlamadan Doğan Kar Kaybı %2 (alış ve satış fiyatlarındaki belirsizlik, müşteride oluşan güvensizlik, piyasa şartlarına ayak uyduramama)

Haksız Edinimlerden Doğan Kayıplar %2 (Kasa ve mal stoklarında meydana gelebilecek işletme içi ve dışı kayıplar)

Tecrübelerimiz bize gösteriyor ki, yukarıda saydığımız minimum düzeydeki kayıplar göz önüne alındığında oto yedek parça toptan ve perakende otomasyon sistemi bir harcama ve maliyet kalemi değil bir yatırımdır; maksimum 1 yılda kendini amorti eder. Minimum düzeyde hesaplanan %7’lik kar marjı (fiyatların ve kar marjlarının azaldığı günümüz rekabet piyasasında önemli hale gelen bu değer) kaybını firmanıza katmayı hedefliyoruz.

SİSTEM ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öncelikle yazılım konusunda destek almak çok önemlidir. Ayrıca yazılımın yeniliklere ayak uydurabilecek şekilde sürekli güncelleniyor olması ve müşteri isteklerine göre geliştirilmesi önemlidir. Sunduğumuz Akademi Barkod Otomasyon Yazılımı, uzun yıllardır işletmelerde kullanılmaktadır ve başarısını kanıtlamıştır.

Okuyucu tercihlerinde barkodun baskı kalitesi, renk ve ürünün ambalajı önem teşkil eder. Kullanım sıklığı ve okuyucunun uzun ömürlü olacak şekilde sağlam bir yapıya sahip olması en önemli etkenlerdir.

Barkod yazıcı seçiminde, ilk planda ürün ebatlarınız ve ürüne yapıştıracağınız etiketin cinsi ve boyutları önemlidir. Örnek olarak büyük etiket basmak isterseniz barkod yazıcının istediğiniz genişlikte ve uzunlukta baskı yapabilmesi için uygun modeli seçmeniz gerekir. Burada baskı yoğunluğu da önemlidir.

Alacağınız sarf malzemenin kaliteli hammaddeden üretilmesi ve kullanacağınız cihazın ölçülerine uygun olması en önemli unsurdur.

ÜÇEL OTOMOTİV  – BAŞARI ÖYKÜSÜ

Otomotiv sektörünün önde gelen kuruluşlarından Üçel Otomotiv A.Ş. Aksaray Maslak Bostancı Sultanbeyli oto yedek parça şubeleri ve Avcılar servisi ile müşterilerine hizmet vermektedir. Avrupa’nın değişik ülkelerinden 45 firmadan ithalat yapan Üçel Otomotiv artan şube sayısı ve gelişen ürün portföyü ile beraber stoklarını takip etmekte ve şubelerindeki siparişleri ve satışları kontrol etmekte çok zorlanıyordu.

Firmamızdan danışmanlık talep eden Üçel Otomotiv'in iş akış sistemi analiz edilerek firmanın nasıl bir barkod otomasyon sistemine sahip olması gerektiği firma yöneticilerine rapor olarak iletildi. Firmanın ihtiyacı olan sistem; merkez depodan kabul edilen ürünlerin etiketleme işlemi yapıldıktan sonra şubelerden istenilen sipariş miktarları ile doğru ürünün doğru şubeye iletilmesi ve şubelerin kabul ettiği otomotiv yedek parçaların şube içerisinde el terminalleri vasıtasıyla satışının ve sayımının gerçekleştirilmesi şeklinde çalışacak bir sistemdi. Şubelerin online olarak diğer şubelerin stoklarını takip edebilmesi ve diğer şubelere sipariş geçebilmesi gerekiyordu. Anadolu’da gezici satış ekibi olan Üçel Otomotiv pazarlamacıları ile müşteri yanından müşteri siparişini online olarak internet üzerinden merkeze geçmeli ve siparişin belirlenen süre içerisinde müşteriye ulaştırılması gerekiyordu.

Servis için gereken sistem ise; servislerde iş emri formuyla giren aracın  özellikleri ve sorunları tam olarak tanımlanmalı  ve kontrolden sonra ustanın yorumları eklenebilmeli. Böylece en büyük sorun olan  müşteriye anında cevap tek tuşla  verilebilmeli. Aracın daha önce gelip gelmediği sadece  plakası yazılarak hangi tarihte ne zaman gelmiş ve ne tür parçalar ve işçilikler yapılmış hızlı bir şekilde görülmeli. Ayrıca iş emri üzerinde tek tuşla parça ve ya işçilik eklenip iş emri belli gruba dahil edilerek parça ve işçilik grubundan otomatik indirimler uygulanabilmeli. İş emri bazında kar-zarar raporları alınmalı, araçlar model, renk gibi kriterlere göre  gruplanarak hangi model veya rengin daha çok geldiği takip edilerek buna göre stok  ihtiyaçları çıkarabilinmeliydi.

Akademi Barkod Otomasyon Yazılımı'na, müşteri gereksinimlerine uygun olarak eklenen özel yazılım çözümleri ile Üçel Otomotiv online barkod otomasyon sistemine geçiş yapmıştır. Firmamızdan yıllık bakım anlaşmaları ile teknik servis ve bakım hizmetleri alan Üçel Otomotiv, firmamıza referans olarak sektördeki diğer kuruluşlara hizmet vermemizi sağlamıştır. Akademi Barkod, 2008 yılı içerinde Üçel Otomotiv’in isteği üzerine internet üzerinden online sipariş ve satışla ilgili projeyi yürütmektedir.

Ana Sayfa      Hakkımızda      Ürünler      Hizmetler      İletişim

 

 

Akademi Barkod Bilişim Danışmanlık ve Güvenlik Teknolojileri Dış Tic. Ltd. Şti.  © 0212 532 4 777