Sizden Gelenler | Yenilikler | İnsan Kaynakları | Referanslar                                                

  

  

  

  

  

  

  

  

 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:

 Barkod Otomasyon Yazılımı

 Barkodlu Yazarkasa

 Barkod Okuyucu

 El Terminali

 El Terminali Yazılımı

 Barkod Yazıcı

 Yıkama Talimatı

 Ribon

 Raf ve Ürün Etiketi

 Bilgisayar

 Ağ Ekipmanları

 

 

 

 

 

 

TEKSTİL AYAKKABI DERİ ÜRETİM PERAKENDE UYGULAMALARI

Tekstil, ayakkabı-terlik, deri sektörlerinde barkod otomasyon sistemi; “üretilen ve alınan ürünlerin stoğa girilmesi, fiyatlanması, etiketlenmesi, ürün bilgilerinin cihazlara iletilmesi, satışların gerçekleşmesi, gün sonu işlemi ile yapılan satışların stok miktarlarından düşmesiyle kalan bakiye miktarının raporlanması” şeklinde işler. Sistem bu şekilde işledikten sonra geriye kontrol ve tedarik amacı ile, el terminali yardımıyla sayımların yapılması, stok durumu ile karşılaştırılması ve raporlanması gerekir.

    KİMLER KULLANMALI;

  • BARKODLA TAKİP YAPMAK İSTEYEN TÜM MAĞAZALAR

  • TEKSTİL İMALATÇILARI

  • KONFEKSİYON ATÖLYELERİ

  • AYAKKABI-TERLİK İMALATÇILARI

  • AYAKKABI TERLİK PERAKENDECİLERİ

  • DERİ İMALATÇILARI

  • DERİ PERAKENDECİLERİ

ZİNCİR MAĞAZA YÖNETİMİ

Barkod otomasyon sisteminin genel amacı işletmelere işleyiş kolaylığı getirerek tam kontrolün gerçekleşmesini sağlamaktır. Zincir mağaza yönetiminde, mağazaların entegre çalışması için uygun ve gerekli olan barkod otomasyon sisteminin en verimli ve hızlı şekilde işletme yapısına dahil edilmesi gerekmektedir.

Zincir mağaza yönetiminde mağazalar, bireysel olarak barkod otomasyon sistemine geçirildiğinde istenen entegre zincir mağaza çözümü sağlanamaz. Burada önemli olan nokta zincirin halkası olan mağazaların bir bütünü oluşturması, sistemin entegre şekilde kurumsal yapı ile çalışması, ihtiyaçların net olarak belirlenip entegrasyonun eksiksiz olarak sağlanmasıdır.

Barkod otomasyon sisteminin zincir mağazalarda işleyişinde, bireysel mağaza işleyiş sisteminden farklı olarak online bağlantı kullanılır.

Merkez–şube–depo entegrasyonu, merkezi mal alımı, şubelerin depolarına ürün transferleri, şube satışlarının merkeze ulaşması ve değerlendirilmesi ile elde kalan stok miktarının en etkin şekilde değerlendirilip tekrar satış, promosyon, insert, puan, indirim gibi satış arttırıcı ve sadık müşteri potansiyeli oluşturmak için geçerli teknikler kullanıldıktan sonra tekrar sipariş ve tedarik aşamalarına geçiş, zincir mağaza otomasyon sisteminin satış arttırma tekniğini oluşturmaktadır.

Sonuç olarak zincir mağaza otomasyon sisteminin entegre olarak çalışması için barkod otomasyon yazılımının online, adsl ve vpn bağlantı sistemlerine uyumlu olması, server mimarisi ile sorunsuz çalışması, gerektiği zamanlarda yazılımın yeni teknolojilere ve ihtiyaçlara göre güncellenmesi, teknik servis müdahalelerinin gerek yerinde gerek internet vasıtasıyla işleyişi durdurmayacak şekilde hızlı biçimde tatbiki gerekmektedir.

BARKOD SİSTEMİ EDİNMEMENİN MALİYETİ?

Etkin Olmayan Depo Organizasyonu %2 (ne kadar stok olduğunun bilinememesi, durağan mallara yapılan yatırımın maliyeti, yanlış stoklamadan doğan maliyetler)

İşgücünü Verimsiz Kullanma %1 (İşçi ücretleri, yol, yemek, sigorta gibi yan giderler)

Yanlış Fiyatlamadan Doğan Kar Kaybı %2 (alış ve satış fiyatlarındaki belirsizlik, müşteride oluşan güvensizlik, piyasa şartlarına ayak uyduramama)

Haksız Edinimlerden Doğan Kayıplar %2 (Kasa ve mal stoklarında meydana gelebilecek işletme içi ve dışı kayıplar)

Tecrübelerimiz bize gösteriyor ki, yukarıda saydığımız minimum düzeydeki kayıplar göz önüne alındığında barkod otomasyon sistemi bir harcama ve maliyet kalemi değil bir yatırımdır; maksimum 1 yılda kendini amorti eder. Minimum düzeyde hesaplanan %7’lik kar marjı (fiyatların ve kar marjlarının azaldığı günümüz rekabet piyasasında önemli hale gelen bu değer) kaybını firmanıza katmayı hedefliyoruz.

SİSTEM ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öncelikle yazılım konusunda destek almak çok önemlidir. Ayrıca yazılımın yeniliklere ayak uydurabilecek şekilde sürekli güncelleniyor olması ve müşteri isteklerine göre geliştirilmesi önemlidir. Sunduğumuz Akademi Barkod Otomasyon Yazılımı, uzun yıllardır işletmelerde kullanılmaktadır ve başarısını kanıtlamıştır.

Online sistemlerde giriş-çıkış hareketleri anında arka ofis programına gönderilerek anlık raporlar alınmasını sağlamaktadır. Offline sistemlerde ise stok durumunuzu gün sonu işleminden sonra net olarak görebilirsiniz.

Okuyucu tercihlerinde barkodun baskı kalitesi, renk ve ürünün ambalajı önem teşkil eder. Kullanım sıklığı ve okuyucunun uzun ömürlü olacak şekilde sağlam bir yapıya sahip olması en önemli etkenlerdir.

Barkod yazıcı seçiminde, ilk planda ürün ebatlarınız ve ürüne yapıştıracağınız etiketin cinsi ve boyutları önemlidir. Örnek olarak büyük etiket basmak isterseniz barkod yazıcının istediğiniz genişlikte ve uzunlukta baskı yapabilmesi için uygun modeli seçmeniz gerekir. Burada baskı yoğunluğu da önemlidir. Tekstil işletmeleri gibi yüksek baskı kapasitesi gerektiren sektörler için endüstriyel çapta yazıcı kullanılmalıdır.

Alacağınız sarf malzemenin kaliteli hammaddeden üretilmesi ve kullanacağınız cihazın ölçülerine uygun olması en önemli unsurdur.

C&C TEKSTİL – BAŞARI ÖYKÜSÜ

Perakende tekstil ürünleri satışıyla müşterilerine hizmet veren Chic&Cheap (Şık ve Ucuz) barkod otomasyon sisteminde Akademi barkod otomasyon yazılımını tercih etmiştir.

Tekstil ürünleri satışı ile sektöre giriş yapan firma şubeleşmeyi ve üretim yapmayı planlarken ihtiyacı olacağı etiketleme ve barkod otomasyon sistemine geçiş aşamasında firmamızın yazılım ve donanım desteğini almıştır. Bostancıdaki merkez mağaza barkod otomasyon sistemi olmadan perakende satışa devam ederken açılacak diğer şube ile üretim planlama, stok tutma, etiketleme, satışların yapılması ve analiz gibi işlemleri gerçekleştirmek için firmamız ile görüşmelere başlamıştır. Donanım ve yazılım gereksinimleri firma yöneticilerine raporlandıktan sonra özel yazılım çözümleri Akademi barkod otomasyon yazılımına eklenmiştir. Online server sistemine kurulan yazılıma uzak masaüstü ile internet üzerinden bağlanan şubeler anlık olarak sipariş geçebilmekte, satışlarını ve günlük hareketlerini merkeze iletmekteydi. Firmanın müşterilerinin kullanacağı bir müşteri kartı sistemi geliştirildi. Bu kart sistemi sayesinde müşterilerin özel günleri, hoşlandıkları renk ve tercihleri, ayakkabı numaraları, beden ölçüleri gibi satışları arttıracak bilgilerin otomatik olarak program tarafından müşterilere iletiliyor ve müşteri sadakati sağlanıyordu.

Mağazalara kurulan ürün güvenlik, kamera ve ses sistemleri ile kontrol ve estetik uyum içinde kullanılmaya başlandı. Barkod otomasyon sisteminin yanı sıra kurulan güvenlik sistemleri ile kayıplar en aza indirilirken denetim internet üzerinden gerçekleştiği için firma çalışanlarına ayrı bir disiplin kazandırmıştır. Müşterimizin merkez mağazasında sistemini faaliyete geçirdikten sonra müşterimiz kısa süre içerisinde diğer şubelerini açmış ve barkod otomasyon sisteminin yanında desteklenen güvenlik sistemleri ile kontrolü tam olarak sağlamıştır. Müşteri memnuniyetinin üst düzeyde tutulduğu Chic&Cheap firması ile yıllık olarak imzalanan bakım anlaşmaları ile ticari ilişkimiz sürmektedir.

BU SİSTEMİ KULLANAN İŞLETMELER

Ana Sayfa      Hakkımızda      Ürünler      Hizmetler      İletişim

 

 

Akademi Barkod Bilişim Danışmanlık ve Güvenlik Teknolojileri Dış Tic. Ltd. Şti.  © 0212 532 4 777